2015 Show Results

National Federation of Poultry Clubs 

(19th & 20th December)

Booted 2015 Club Show


Class 397 Self Colour Male

10 entered

1st White (M&R Neill) & Champ Booted

2nd Black (J&J Harnett)

3rd White (Yates & Jones)

4th Black (R Boden)

 

Class 398 Self Colour Female

12 entered

1st White (M&R Neill)

2nd Black (J&J Harnett)

3rd  Black (C Dean)

4th  Black (R Boden)

 

Class 399 Millefleur Male

7 entered

1st Gold (DE Wood) & Best Millefleur

2nd Lemon ((J&J Harnett)

3rd Lemon (R Boden)

4th Lemon (S Hesketh)

 

Class 400 Millefleur Female

10 entered

1st Lemon (L Black)

2nd Lemon (Yates & Jones)

3rd Lemon (L Burn)

4th Gold (DE Wood)

 

Class 401 Porcelaine Male

5 entered

1st Porcelaine (DE Wood) & Best Porc.

2nd Porcelaine (Yates & Jones)

3rd Porcelaine (J Potter)

4th Porcelaine (JB Dowson)

 

Class 402 Porcelaine Female

8 entered

1st Porcelaine J Potter

2nd Porcelaine (R Boden)

3rd Porcelaine (S Davidson)

4th Porcelaine (yates & Jones)

 

Class 403 AOC Male

6 entered

1st Silver Birchen (J&J Harnett) & Reserve Champion

2nd Gold Birchen (J&J Harnett)

3rd Cuckoo (Yates & Jones)

4th Silver Birchen (P Stringer)

 

Class 404 AOC Female

7 entered

1st Silver Birchen (J&J Harnett)

2nd Silver Birchen (J&J Harnett)

3rd Gold Birchen (J&J Harnett)

4th  Silver Birchen (P Stringer)

 

Class 405 Rumpless Male

2 entered

1st Porcelaine (Yates & Jones)

2nd Black (MJ Frossell)

  

Class 406 Rumpless Female

6 entered

1st Black (MJ Frossell)

2nd Porcelaine (Yates & Jones)

3rd Porcelaine (R Boden)

4th Black (MJ Frossell)

 

Class 407 Non-Standard Colour Male/Female

6 entered

1st Silver Partridge (R Boden) & Best Non-Standard

2ndBlue Mottled (M&E Lane)

3rd Blue Mottled (M&E Lane)

 

Class 035 Booted Trio

5 entered

1st Silver Birchen (J&J Harnett)

2nd Porcelaine (L Burn)

3rd Lemon Millefleur (J Potter)

4th Gold Millefleur (DE Wood)

PCGB National Championships

(21st & 22nd November)

Booted 2015 Club Show


Class 1019 Self Colour Male

10 entered

1st Black (R Boden)

2nd Black (R Boden)

3rd White (R&M Neill)

4th Black (P Stringer)


Class 1020 Self Colour Female

12 entered

1st Black (R Boden)

2nd Black (J Harnett)

3rd Black (B Nelson)

4th


Class 1021 Millefleur Male

13 entered

1st Gold Millefleur (D Wood)

2nd Lemon Millefleur (B Nelson)

3rd Lemon Millefleur (R Boden)

4th Gold Millefleur (S Cartwright)


Class 1022 Millefleur Female

15 entered

1st Gold Millefleur (D Wood)

2nd Lemon Millefleur (R Boden)

3rd Lemon Millefleur (Yates & Jones)

4th Lemon Millefleur (J Potter)


Class 1023 Porcelain Male

7 entered

1st Porcelaine (JB Dowson)

2nd Porcelaine (Yates & Jones)

3rd Porcelaine (J Potter)

4th Porcelaine (S Black)


Class 1024 Porcelain Female

9 entered

1st Porcelaine (J Potter)

2nd Porcelaine (R Boden)

3rd Porcelaine (JB Dowson)

4th Porcelaine (L Burn)


Class 1025 AOC Male

6 entered

1st Silver Birchen (J Harnett)

2nd Silver Birchen (P Stringer)

3rd Silver Birchen (P Stringer)

4th Silver Birchen (J Harnett)


Class 1026 AOC Female

6 entered

1st Black Mottled (P Stringer)

2nd Silver Birchen (P Stringer)

3rd Silver Birchen (P Stringer)

4th Silver Birchen (J Harnett)


Class 1027 Rumpless Male

6 entered

1st Porcelaine (J Morgan)

2nd Gold Millefleur (J Morgan)

3rd Black (M Frossell)

4th Lavender (J Morgan)


Class 1027 Rumpless Female

11 entered

1st Gold Millefleur (J Morgan)

2nd Porcelaine (J Morgan)

3rd Lavender (Yates & Jones)

4th Porcelaine (Yates & Jones)


Class 1029 Non-Standard

2 entered

1st – 4197 – Boden RJL

2nd not awarded


Class 1419 Booted Trio

1st Porcelaine (J Potter)

2nd Lemon Millefleur (J Potter)

3rd White (Yates & Jones)

Reading & District

Bantam Classic Open Show

(21st & 22nd Feb)

Booted Regional


27 entered in 3 classes, 27 penned

Judge: David Scrivener


Self-Booted male

11 entered, 11 penned

1st White (Yates & Jones) & BEST BOOTED

2nd Black (Yates & Jones)

3rd Lemon Millefleur (Yates & Jones)

4th Black (R Boden)


Booted female

10 entered, 10 penned

1st Black (R Boden)

2nd Lemon Millefleur (S Black)

3rd Porcelaine (S Black)

4th Lemon Millefleur (Yates & Jones)


Booted Non-Standard male/female

6 entered, 6 penned

1st Silver Birchen female (Yates & Jones)

2nd Silver Birchen male (Yates & Jones)

3rd Rumpless Porcelaine male (Yates & Jones)

4th Rumpless Black female (M Frossell)

Derbyshire Championship

Show (7th February)

Booted Regional Show


29 entered in 6 classes, 29 penned

Judge: Colin Gullon


Self-colour male

4 entered, 4 penned

1st Black (Jane Harnett) & BEST BOOTED

2nd Black (Yates & Jones)

3rd White (R Boden)


Self-colour female

6 entered, 6 penned

1st Black (George Tostevin)

2nd White (Yates & Jones)

3rd Black (R Boden)


AOC male

5 entered, 5 penned

1st Gold (Mr & Mrs P Wood)

2nd Porcelaine (Mr & Mrs P Wood)

3rd Silver Millefleur (Mr & Mrs P Wood)


AOC female

5 entered, 5 penned

1st Cuckoo (Yates & Jones)

2nd Lemon Millefleur (Yates & Jones)

3rd Porcelaine (Mr & Mrs P Wood)


Rumpless male/female

4 entered, 4 penned

1st Porcelaine cockerel (Yates & Jones)

2nd Lavender pullet (R Boden)

3rd Porcelaine pullet (R Boden)


Non-standard colour male/female

5 entered, 5 penned

1st Silver Birchen pullet (Yates & Jones)

2nd Silver Birchen cockerel (Jane Harnett)

3rd Silver Birchen pullet (Jane Harnett)


Irish National Booted Results

(31 January)


9 birds entered in 3 classes (7 birds penned)

Judge: tbc


Booted Female

3 entered (2 penned)

1st   Lavender (Paschal Moloney)

2nd  Black (Paschal Moloney)


Booted Male

4 entered (4 penned)

1st   White (M & R Neill) and BEST BOOTED

2nd  Lavender (Paschal Moloney)

3rd  Black (Paschal Moloney)


Juvenile: True Bantam Male

1st Not Booted

2nd Not Booted

3rd White Booted (Ryan McElvaney)


Scottish National 2015

(17 & 18 January)


31 entered in 3 classes (22 penned)

Judge: J Robertson


Booted Male

14 entered, 12 penned

1st Black (Yates & Jones) and BEST BOOTED

2nd Lemon Millefleur (Yates & Jones)

3rd White (Yates & Jones)

4th Gold Millefleur (D & D Platt)

 

Booted Female

14 entered, 14 penned

1st Porcelaine (J Potter)

2nd Lemon Millefleur (L Black)

3rd White (Yates & Jones)

4th  Porcelaine (J Potter)


AV True Bantam Trio

1st Not Booted

2nd Lemon Millefleur (J Potter)

3rd Not Booted

4th Not Booted


Welsh National 2015 Booted

(10 & 11 January)


9 entered in 4 classes (7 penned)

Judge: Ian Allonby


Booted Black/White Male

No entries


Booted Black/White Female

No entries


Booted AOC Male

4 entered (3 penned)

1st Porcelaine (B Philips)

2nd Porcelaine (S Black)

3rd Lemon Millefleur (R Homer)


Booted AOC Female

5 entered (4 penned)

1st Lemon Millefleur (R Homer)

2nd Porcelaine (S Black)

3rd Porcelaine (K Larcombe)

 
 

Best Booted: Booted Club Show (PCGB National Championships)

 

Best Booted: Derbyshire Championship Show (High Peak Poultry Club)

( Jane Harnett)

 

Best Booted: Irish National

(M & R Neill)

 

Best Booted: Scottish National

(Yates & Jones)

 

Best AOC Booted Male: Welsh National

(B Philips)