PCGB National 2019
30 November – 1 December 2019

Federation championship Show

21 - 22 December 2019

Best Booted: Black Pullet- Ames & Jennings

Reserve Booted: Ames & Jennings

Best Opposite Sex: Richard Boden

Class 1099: Black Male

1st Richard Boden

2nd Richard Boden

3rd Ian & Alison Graham

4th Yates & Jones


Class 1100: Black Female

1st Ames & Jennings

2nd Richard Boden

3rd Richard Boden

4th Mildred Frossell


Class 1101: White Male

1st No bird placed

2nd Richard Boden


Class 1102: White Female

1st Richard Boden

2nd Ames & Jennings


Class 1103: Blue/Lavender Male

1st Richard Boden

2nd Ames & Jennings


Class 1104: Blue/Lavender Female

1st Ames & Jennings

2nd Ames & Jennings


Class 1105: Lemon Millefleur Male

1st Yates & Jones

2nd JB Dowson

3rd Judy Raymond

4th Judy Raymond


Class 1106: Lemon Millefleur Female

1st JB Dowson

2nd Judy Raymond

3rd Judy Raymond

4th JB Dowson


Class 1107: Porcelaine Male

1st Yates & Jones

2nd JB Dowson

3rd P&D Wood


Class 1108: Porcelaine Female

1st Yates & Jones

2nd JB Dowson

3rd Emma-Fleur Lane

4th JB Dowson


Class 1109: Any Other Millefleur Male

1st Yates & Jones

2nd Emma-Fleur Lane

3rd P&D Wood

4th Ames & Jennings


Class 1110: Any Other Millefleur Female

1st Ames & Jennings

2nd Yates & Jones


Class 1111: AOC Standard Colour Male

1st Emma-Fleur Lane

2nd Ames & Jennings

3rd Emma-Fleur Lane


Class 1112: AOC Standard Colour Female

1st Stephen Edwards

2nd Ames & Jennings

3rd Richard Boden

4th Ames & Jennings


Class 1113: Self Coloured Rumpless Male

1st Mildred Frossell


Class 1114: Self Coloured Rumpless Female

1st Mildred Frossell

2nd Mildred Frossell


Class 1115: AOC Rumpless Male

1st Yates & Jones


Class 1116: Self Coloured Rumpless Female

1st Yates & Jones

2nd Richard Boden


Class 1117: Current Year Bred Male

1st Ames & Jennings

2nd Ames & Jennings

3rd Yates & Jones


Class 1118: Current Year Bred Female

1st Ames & Jennings

2nd Yates & Jones

3rd Ames & Jennings


Class 1119: Non-standard Variety Male

1st Ames & Jennings


Class 1120: Non-standard Variety Female

1st Ames & Jennings

2nd Ames & Jennings

3rd Ames & Jennings

4th Richard Boden


Class 1290: Juvenile

1st Thomas Reed

2nd Lola Gage


Class 1585: Booted Pair

1st Richard Boden

2nd Ames & Jennings


Class 1543: Booted Trio

1st Richard Boden

2nd Ames & Jennings

Best Booted – JB Dowson

Reserve Booted – I &A Graham

Best Opposite Sex – Ames & Jennings


Best Self Colour – I &A Graham

Best Blue – Ames & Jennings

Best Millefleur – JB Dowson

Best Porcelaine – JB Dowson

Best Birchen – Ames & Jennings

Best AOC – Ames & Jennings

Best Rumpless – Mildred Frossell

Best Non Standard – Ames & Jennings

Best Trio – J & J Harnett

Best Pair – Ames & Jennings

Best Juvenile – Isobel Cartwright

Best Young Bird – Ames & Jennings

Exhibitor of the Year– Ames & Jennings


Class 474 Black Male 7 entered; 5 penned

1. J & J Harnett

2. Ames & Jennings

3. I & A Graham

4. Ames & Jennings


Class 475 Black Female 9 entered; 7 penned

1. I & A Graham

2. Ames & Jennings

3. I & A Graham

4. Ames & Jennings


Class 476 White Male 1 entered; 0 penned


Class 477 White Female 2 entered; 2 penned

1. Bev Nelson

2. Ames & Jennings


Class 478 Lavender or Blue Male 1 entered; 1 penned

Ames & Jennings


Class 479 Lavender or Blue Female 3 entered; 3 penned

1. Ames & Jennings

2. Ames & Jennings

3. Lynne Burn


Class 480 Lemon Millefleur Male 5 entered; 4 penned

1. Yates & Jones

2. Bev Nelson

3. Lynne Burn

4. L Main-Reade


Class 481 Lemon Millefleur Female 6 entered; 5 penned

1. JB Dowson

2. Yates & Jones

3. Bev Nelson

4. JB Dowson


Class 482 Porcelaine Male 6 entered; 6 penned

1. Yates & Jones

2. Sue Black

3. Su Goodwin

4. JB Dowson


Class 483 Porcelaine Female 8 entered; 8 penned

1. JB Dowson

2. JB Dowson

3. P & D Wood

4. Su Goodwin


Class 484 AOC Millefleur Male 6 entered; 6 penned

1. Yates & Jones (silver)

2. Stephanie Cartwright (gold)

3. Ames & Jennings (gold)

4. J & J Harnett (gold)


Class 485 AOC Millefleur Female 4 entered; 4 penned

1. Yates & Jones (silver)

2. Lynne Burn (gold)

3. Bev Nelson (silver)


Class 486 AOC Male 3 entered; 3 penned

1. Ames & Jennings (silver birchen)

2. Emma Lane (silver birchen)

3. Emma Lane (silver birchen)


Class 487 AOC Female 3 entered; 3 penned

1. Ames & Jennings (silver birchen)

2. Sue Edwards (silver birchen)

3. Ames & Jennings (cuckoo)


Class 488 Self Coloured Rumpless Male1 entered; 1 penned

Mildred Frossell (black)


Class 489 Self Coloured Rumpless Female 2 entered 2 penned

1. Mildred Frossell (black)

2. Mildred Frossell (black)


Class 490 AOC Rumpless Male 1 entered; 1 penned

1. Yates & Jones (porcelaine)


Class 491 AOC Rumpless Female 1 entered; 1 penned

1. Yates & Jones (porcelaine)


Class 492 Non Standard Male 1 entered; 1 penned

1. Ames & Jennings


Class 493 Non Standard Female 5 entered; 5 penned

1. Ames & Jennings

2. Ames & Jennings

3. Ames & Jennings

4. Ames & Jennings


Class 494 AC Booted/Rumpless 2019 Bred Male 5 entered; 5 penned

1. Ames & Jennings (black)

2. Yates & Jones (lemon millefleur)

3. Ames & Jennings

4. P & D Wood


Class 495 AC Booted/Rumpless 2019 Bred Female 3 entered; 3 penned

1. Yates & Jennings (lemon millefleur)

2. Ames & Jennings (black)

3. Ames & Jennings (blue)


Class 496 Pair Booted/Rumpless 1 entered; 1 penned

1. Ames & Jennings (black)


Class 498 Juvenile 2 entered; 2 penned

1. Isobel Cartwright

2. Amelia Nelson


Class 35 Booted Trio 2 entered; 2 penned

1. J & J Harnett

2. Ames & Jennings


Scottish National (Regional Show)

19 January 2019, Lanark

High Peak  (Regional Show)

2 February 2019, Bakewell

Booted Male (self-colour)

1st Yates & Jones (Black)

2nd I&A Graham (Black)

3rd I&A Graham (Black)

 

Booted Female (self-colour)

1st I&A Graham (Black)

2nd I&A Graham (Black)

3rd P&L Moloney (Black)

 

Booted Male (AOC)

1st Yates & Jones (Porcelaine Millefleur) BEST BOOTED

2nd P&L Moloney (Silver Birchen)

3rd S Noble (Lemon Millefleur)

 

Booted Female (AOC)

1st Yates & Jones (Porcelaine Millefleur)

2nd A McConville (Lemon Millefleur)

3rd Yates & Jones (Silver Millefleur)

 

Rumpless Booted M/F

1st Yates & Jones (Female Porcelaine Millefleur)

2nd Yates & Jones (Male Porcelaine Millefleur)

 

Booted Self Male

1st Ames & Jennings (Black)

2nd R Boden (Black)

3rd Yates & Jones (Black)

 

Booted Self Female

1st R Boden (Black)

2nd R Boden (Black)

3rd R Boden (Black)

 

Booted AOC Male

1st I Holmes (Gold Birchen)

2nd S Cartwright (Gold Millelfeur)

3rd D&P Wood (Porcelaine Millefleur)

 

Booted AOC Female

1st R Boden (Black Mottled) BEST BOOTED

2nd Ames & Jennings (Silver Birchen)

3rd Yates & Jones (Silver Millefleur)

 

Rumpless Male

1st Yates & Jones (Lemon Millefleur)

2nd Yates & Jones (Porcelaine Millefleur)

3rd -

 

Rumpless Female

1st Yates & Jones (Porcelaine Millefleur)

2nd S Mitchell (Lemon Millefleur)

3rd Yates & Jones (Lemon Millefleur)

 

Booted/Rumpless Non-Standard M/F

1st Ames & Jennings

2nd Ames & Jennings

3rd Ames & Jennings